Medikal Estetik

PRP

prpPRP;  "Platelet-RichPlasma''—'platelet ( trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Son yıllarda geliştirilen bir uygulamadır.PRP yönteminde hastadan az bir miktar kan alınarak santrifüj işleminden geçirilir. Sonuçta elde edilen serum, mezoterapi veya dermaterapi işlemiyle küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir.

Kanımızın pıhtı hücreleri yani trombositler ,dokularda herhangi bir hasar olduğunda onarım sürecini başlatan hücrelerdir. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır.

PRP Uygulamasında Amaç Nedir?

PRP tedavisinde amaç pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmektir. Platelet yani kan pulcukları; yara iyileşme sürecinde temel rol oynayan büyüme faktörleri kompleksinin ana kaynağıdır. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri,yeni kollajen oluşumunu tetikler ve hücrelerarası maddeyi çoğaltarak cildin yenilenmesine katkı sağlar.

PRP tedavisi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

  • Saçdökülmesi tedavisinde kullanılır. Saç köklerini uyararak,saç dökülmesini durdurur. Saçların daha parlak,canlı görülmesini sağlar
  • Cilt gençleştirici olarak kullanılır.PRP uygulanan bölgede salgılanan büyüme faktörleri sayesinde kollajenin yeniden yapılanmasına ve üretiminin artmasına bağlı ciltte elastikiyet artar,cilt sarkmaları ve ince kırışıklıklar azalır.
  • Cilt lekelerinde kullanılır. PRP ileciltte renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemi normal sınırlarda tutularak cilt lekelerinin tedavisi sağlanır.
  • Akne izi, çeşitli izler, skar ve çatlak tedavisinde kullanılır. PRP ile lezyonlarda iyileşme,görünümlerinde azalma ve küçülme sağlamaktadır.
Buradasınız: Home UYGULAMALAR PRP