Medikal Estetik

http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.dolgugk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.kimyasal-peelinggk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.lazer-epilasyongk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.lipofizgk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.sac-ekimigk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.sac-tedavisigk-is-127.jpglink
http://www.medicanaestetikbahcelievler.com/modules/mod_image_show_gk4/cache/stories.slideshow.vucut-mezoterapisigk-is-127.jpglink
«
»

Cildiniz Yaza Hazır mı?

CİLDİNİZ YAZA HAZIR MI?

Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz ya da nasıl hissettiğiniz ile yakından ilişkili. Basit birkaç önlemle bahara girerken cildiniz eskisinden daha parlak, pürüzsüz ve daha canlı olabilir.

-Baharda cildimizde ne gibi değişiklikler olabilir?

Baharın ve yazın gelmesiyle birlikte sıcak hava, güneş ve çevresel alerjenler cildimize tehlike oluşturmaktadır. Özellikle bahar ayında polenlerin etrafa saçılması, ağaçların çiçek açması ve çimenlerin yeşermesi ile kurdeşen gibi birtakım alerjik hastalıklarda beraberinde gelmektedir. Ayrıca güneşe bağlı alerjiler de cildin açıkta kalan bölümlerinde özellikle el, kollar ve yüzde kızarıklık kaşıntı ve kabarmaya neden olmaktadır.

-Daha fazla güneşe maruz kalmak cilt için sakıncalı mı?

Güneşin cilt üzerine olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cilt yaşlanmasını tetiklemesi, kırışıkları arttırması, lekelerin oluşması kişiyi görüntü açısından rahatsız eden durumlar olmasına karşın, cilt kanserini tetiklemesi ise hayatını tehdit eden bir durumdur. Biz dermatologlar bu nedenden dolayı güneşten, ayrıca güneş dışında solaryum gibi yapay olan güçlü ışıklardan uzak durulmasını öneriyoruz. Solaryum özellikle yoğunlaştırılmış ultraviole (güneş ışığı) içerdiğinden normal güneş ışığından daha zararlıdır.

-Korunmak için neler yapılabilir?

Güneşin bu zararlı etkisinden korunmak için mutlaka cilt tipimize uygun bir güneş koruyucu krem kullanmalı, mümkünse şapka ve gözlük takmalı, sıkı dokulu kıyafetler giymeliyiz. Güneş koruyucumuzu seçerken dikkat etmemiz gereken koruma faktörü ve yapısıdır. Özellikle açık tenli kişiler ve bebeklerde daha yüksek koruma faktörlü (50 spf gibi) kremler tercih edilmeli, yine akneli ve yağlı ciltlerde yağsız losyon bazında koruyucuların, kuru ciltlerde ise nemlendirme oranı daha yüksek ürünlerin seçilmesi gerekir. Koruyucumuzu dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce sürmeliyiz ve uzun süre dışarıda kalacaksak da iki-üç saatte bir tekrar etmemiz gerekir. Koruyucunun üzerine makyaj yapılmasında her hangi bir sakınca yoktur.

-Ciltte güneşe bağlı başka ne gibi sorunlar görülmekte?

Güneş ve sıcak havanın özellikle yağlı ciltlerde oluşturduğu bir başka sorunda aknedir (sivilce). Alın burun ve yanaklarda küçük isilik benzeri, kaşıntılı döküntü şeklinde seyreder. Bunu önlemek için cildimizi sabun bazlı olmayan, yağ salınımını dengeleyen bir temizleyici ile temizlemek, asla makyajla yatmamak ve kapatıcıları yüzde uzun süre tutmamak, aşırı miktarda krem ve nemlendirici kullanmamak, haftada iki gün fiziksel peeling yapmak gerekir.

-Kullandığımız makyaj malzemelerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Kullandığımız bazı ilaçlar ve kozmetikler de yazın güneşin etkisiyle ciltte lekelenmeye neden olmaktadır. Doğum kontrol hapları, bazı tansiyon ilaçları, tetrasiklin gibi antibiotikler, A vitamini türevi ilaçlar, bazı akne ilaçları, içerisinde salisilik asit ve renk açıcı bulunan bazı kozmetikler bunların başında gelir. Cildimize yapılan bir travma (lazer epilasyon, ağda, kimyasal peeling,cilt bakımı vs.) sonrası oluşan kızarıklıkta da güneş etkileri ile leke oluşabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamalar mümkün olduğunca yazın yapılmamaktadır. Eğer yapılacaksa da kızarıklık geçinceye kadar ve sonrasında güneşten çok iyi korunmalıdır. 

Güneş ışığından korunmanın bir diğer olumlu tarafı da mevcut benler üzerinde oluşabilecek kanseröz gelişimlerin önlenmesi ve yeni ben çıkışını azaltmaktır. Vitiligo (Ala hastalığı ), lupus, roza gibi cilt hastalıkları olan kişilerin güneş ışığı hassasiyeti arttığından dolayı korunmaları şarttır.

"Güneşin cilt üzerine olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cilt yaşlanmasını tetiklemesi, kırışıkları arttırması, lekelerin oluşması kişiyi görüntü açısından rahatsız eden durumlar olmasına karşın, cilt kanserini tetiklemesi ise hayatını tehdit eden bir durumdur."

Buradasınız: Home Haberler Cildiniz Yaza Hazır mı?